Quantcast
Channel: jogasaman.com
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3141

Az öt elem mágiája

$
0
0
A múltkori, transzlégzésről szóló posztomban említettem azt a megélést, amikor azt éreztem, hogy a karjaim és a lábaim X alakba rendeződnek, Da Vinci metszetéhez hasonlóan, és az univerzum széleiig elnyúlnak, vagy legalábbis magukba szívják a négy elemet. Az egyik lábam (a jobb) a Földbe gyökerezett, és onnan szívta magába a Föld szilárdságát, nehéz és stabil minőségét, míg a másik (a bal) a vízbe merült, és a tenger hullámai nyalogatták. A karjaim közül az egyik ( a jobb) a Nap felé nyúlt, és a végtelen fényt fogadtam be rajta keresztül, míg a másik az ég, a Hold felé nyúlt, és a szellő simogatta. Az ötödik elem a védikus filozófia szerint az Éter, vagyis az Űr, a Tér, amely mindent áthat, és helyet ad a négy elem megnyilvánulásának. Ez a Tér az egész testemet átjárta kívülről és belülről, és nem volt olyan meghatározható az elhelyezkedése, mint a másik négy elemnek, de főleg a szívem körül koncentrálódott, és összekapcsolta, összekeverte a négy elemet. Ahhoz, hogy az ember boldogságban és harmóniában éljen, és elérje a felszabadulást, vagy megvilágosodást, ennek az öt elemnek egyensúlyban kell lennie a testünkben, a pszichénkben és az életünkben.

A védikus szánkhja filozófia szerint tehát az öt elem a következő:

Szanszkrit  Magyar      Jellemzők

Prithiví       Föld         Szilárd, nehéz, mozdulatlan, az illatok forrása
Dzsala        Víz           Nedves, lágy, alkalmazkodó, feloldó, az ízek forrása
Agni           Tűz          Izzó, forró, fényes, átalakító hatású, a színek forrása
Váju          Szél          Könnyed, áramló, gyors, a tapintásérzet forrása
Ákása        Ég            Az űr, a tér, a mindent betöltő üresség, ami helyet ad mindennek, 
                                 hang forrása

Látható, hogy mindegyik elemre van egy egy szótagú magyar szó is, és ezek az őselemek alkotják a sámánizmus alapját ugyanúgy, ahogy az indiai vagy akár a taoista világképben, de az egyiptomi és a kabbalisztikus misztikában is jelen vannak. A kínaiak ugyan a szél és az ég helyett a fát és a fémet használják, én személy szerint mindkettőt elsődlegesen a földhöz sorolnám, bár a fa társítható a szélhez, a fém pedig az általa keltett hangon keresztül akár az éterhez. Minden esetre a fenti öt elem világszerte több hagyományban elterjedt. 

Nos, nézzük meg, hogy mi is a jelentősége ezeknek az elemeknek az életünkben? A Föld és a víz az alapot adják, az anyagi szinttel való kapcsolatunkat alapozzák meg. Ebben a kontextusban Föld inkább az apát, a férfi energiát képviseli, míg a víz az Anyát, a női energiát. Az apánktól tanuljuk meg az erkölcsi tartást, az értékrendet, a felelősségvállalást, az anyánktól pedig a gondoskodást, szeretetet, részvétet, figyelmet, érzékenységet. A bolygón felszínének hetven százalékát víz borítja, és csak 30% a szárazföld. Így nem szabad túlzottan ragaszkodni a Föld rögei által kínált látszólagos stabilitáshoz és biztonsághoz, hanem meg kell szokni az óceánok örökké változó, apályokkal és dagályokkal tarkított állandóságát is. Az élet és az Igazság a tenger hullámai közé rejtőzik, de ugyanúgy a Föld mélye is rejti. A sámáni kultúrákban az Alvilágot vagy a tenger mélyére, vagy a Föld alá képzelték, és ezeken az elemeken keresztül szállt alá a sámán azt alsóbb világokba, majd tért onnan vissza.

A tűz és a levegő elem a felsőbb világokkal való kapcsolat médiuma. A tűz, a fény, a Nap a tudást, a megvilágosodást, az illúzió sötétségének eloszlatását képviseli. A sámánok és a misztikus jógik és képessé váltak a tűz uralására: belső hőt tudtak fejleszteni, de nem féltek a parázstól vagy az izzó vastól, kövektől sem, sőt, a meleget tisztulásra használták. A levegő az az elem, ami a mozgást, a kapcsolatot, az utazást teszi lehetővé, A sámán a szellők szárnyán suhan varázsparipáján (a dobján), vagy sas, vagy valamilyen madár alakját felöltve emelkedik fel a hetedik mennyországig. Az áldozati tűz és a füst nem csak a sámáni, de a védikus kultúrában is központi szerephez jut a szertartások során. 

A levegőt az orrunkon és a szánkon keresztül szívjuk be, és így összekapcsolódunk az univerzumban keringő pránával. A prána (életerő) a levegő és az éter kombinációjából alakul ki, ezért némileg meghatározható a térbeli elhelyezkedése, de mégsincs alávetve olyan korlátoknak, mint maga a levegő elem. 

És végül az Ákása, vagy Éter: ezt az elemet vagy dimenziót főleg a meditáció és a transzállapotok közben érhetjük el. Amikor a légzés megáll, és az elménkből kiürülnek a gondolatok, akkor belekerülünk a Végtelen Térbe, az Ürességbe és megtapasztaljuk azt, hogy a Tér és az Idő hétköznapi tudatállapotunkban megélt limitációi csupán látszólagosak. A négy elem minősége a négy évszakot is átjárja: Szél - Tavasz, Tűz - Nyár, Víz - Ősz, Föld - Tél. Az Éter pedig az idő örök körforgásában, az évszakok váltakozásában jelenik meg.

Az öt elem működését megismerve és integrálva azokat a személyiségünkbe, könnyebben túlléphetünk rajtuk. A jógik és a sámánok által kifejlesztett misztikus képességek voltaképpen az öt elem uralásán vagy irányításán alapulnak, ami hétköznapi emberek számára nem annyira hozzáférhető, mint egy transzcendentalista számára. 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 3141